Turizm ve Otelcilik Eğitimleri 

Otel İşletmeciliği Eğitim Programı

BU MESLEĞİN GENEL TANIMI

Turizm sektöründe başarılı bir yöneticinin akademik bilgi ve mesleki beceri ile donatılmış; bilgisayar teknikleri, insan ilişkileri, iletişim ve genel kültür konularında yeteneklerini geliştirmiş olması bir zorunluluktur. Deulcom International otel işletmeciliği eğitim programının içeriği bu amaçla hazırlanmış olup, sürekli güncelleştirilmektedir. Otel işletmeciliği eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerler, otellerin veya tatil köylerinin ön büro (rezervasyon),yiyecek içecek, kat hizmetleri ve muhasebe departmanlarında görev alabilirler.

EĞİTİM PROGRAMININ İÇERİĞİ

Otel işletmeciliği eğitim programı, bir yabancı dili yeterli düzeyde bilen adaylar için 1 akademik yıl, yabancı dili yetersiz olan adaylar için ise 1 yılı ingilizce hazırlık olmak üzere 2 akademik yıl sürelidir. Otel işletmeciliği eğitim programı; toplam 540 dersten oluşur ve program içeriğinde 9 modül vardır. Eğitim içeriği uygulamaya dönüktür ve tüm uygulamalar bilginin kullanılmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Hem teorik hem de pratik olarak sektöre yönelik temel birikimler edinilmesi amaçlanmıştır. İşletme eğitim programı ön büro, kat hizmetleri, yiyecek içecek gibi temel kurslar ile işletmeye yönelik finans, yönetim ve organizasyon, pazarlama satış gibi ileri kurslarla bir bütün halinde verilmektedir

UYGULANAN EĞİTİM TEKNİKLERİ

Kursiyerlere eğitimleri boyunca, bireysel gelişimlerine ve kariyer planlamalarına katkıda bulunmak amacıyla; kariyer günleri ve konferanslar düzenlenir. Derslerde verilen araştırma projeleri ile turizm sektörü ile yakın ilişki kurmaları sağlanırken, aynı zamanda bu endüstrideki işletmelerin işleyişlerini yakından gözlemlemeleri ve gelecekteki işverenleri ile tanışma fırsatı verilir. İnternet ve elektronik posta olanakları ile donanımlı laboratuarlarda, her kursiyer dünyanın herhangi bir yerindeki bilgiye anında ulaşabilir. Kursiyerler, otellere düzenlenen uygulama gezileri ile derste teorik olarak öğrendikleri konuları uygulama fırsatı bulurlar. Böylelikle katılımcılar Deulcom International'da sadece teorik değil aynı zamanda pratik eğitim alma imkânına sahip olurlar.

DEULCOM INTERNATIONAL ÖĞRETİM KADROSU

Deulcom International, formasyon seminerleri almış, yenilikleri takip eden, kendisini sürekli geliştiren, teorik bilginin yanı sıra uygulamaya ve pratik çalışmaya önem veren profesyonel öğretim kadrosundan oluşur.

EĞİTİM MATERYALLERİ

Otel işletmeciliği eğitim programına ait ders kitapları Deulcom International'ın uzman eğitim kadrosu tarafından tespit edilmiş olan ders materyalleridir. Sektördeki gelişime paralel olarak güncellenmektedir. Ders kitaplarının yanı sıra sektörel yayınların ve örnek kampanyaların takibi ile eğitim desteklenmektedir.

İngilizce bölümünde Oxford University Press tarafından hazırlanmış olan Clockwise Eğitim Setleri kullanılmaktadır. Eğitim kitapları kursiyerlerin 4 ana becerilerini (konuşma, dinleme, yazma, okuma) geliştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Ayrıca eğitim seti seviyeye uygun hikâye kitabı ve CD'lerle desteklenmektedir.

Lütfen İngilizce kursu ile ilgili detaylı bilgi için Yabancı Diller bölümüne bkz.

Program ücretine dâhil olan tüm eğitim materyalleri, eğitimler başladığı gün kursiyerlere verilmektedir.

HANGİ ALANLARDA İŞ BULABİLİRSİNİZ?

Çağdaş standartlarda eğitim almış başarılı mezunlarımız, yerli ve yabancı tüm otel işletmeleri, tatil köyleri , butik oteller , turistik restoranlar, özel yurt ve hastaneler v.b. gibi konaklama, yeme-içme gibi temel insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kamu ve özel sektör işletmelerinde rahatlıkla iş bulabilirler. Ayrıca mezunlar gerekli sektör tecrübesini kazandıktan sonra Deulcom International'dan almış oldukları Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı Otel İşletmeciliği Sertifikası ile özel öğretim kurumlarında eğitmen olarak atanma şansına sahip olurlar.

STAJ ÇALIŞMALARI

Eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerler, stajlarını otel işletmelerinin tüm departmanlarında yapabilirler. Böylelikle, müşteri sorunlarına etkin çözümler üretmeyi, rezervasyon yapmayı, servis tekniklerini vb... konuları uygulamalı olarak öğrenerek, profesyonel çalışma hayatına ön hazırlık yapmış olurlar. Staj çalışmaları, mezunlara teorik olarak edindikleri birikimi pratik olarak uygulama fırsatı vermektedir. Böylelikle mezunlar, özgeçmişlerini güçlendirme ve kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Staj çalışmalarına ingilizce, mesleki eğitim ve bilgisayar bölümlerine ilişkin tüm not ortalamaları 75 ve üzerinde olan adaylar katılabilir.

İŞE YÖNLENDİRME MERKEZİ ÇALIŞMALARI

Katıldıkları eğitim programını başarıyla tamamlayan mezunlar, www.deulcommezun.net sitesinde kişisel bilgilerini doldurarak "İŞ KAZANDIRAN GÖRÜŞMELER" Online Eğitim Programına giriş şifresi alırlar. Mezunlar, aldıkları bu şifre ile Deulcom International İş Kazandıran Görüşmeler Online Eğitim Programını zaman ve mekân sınırlaması olmadan takip edebilirler. Bu eğitimde, interaktif örneklerle zenginleştirilmiş; Doğru Özgeçmiş ve Ön Mektup Hazırlama, İş Görüşme Soruları ile Başa Çıkabilme Teknikleri, Uygun Kıyafet Seçimi, Doğru Beden Dili Kullanma gibi konular yer almaktadır. Bu eğitim sonunda 3 aşamadan oluşan, online sınavları başarıyla tamamlayan mezunlar www.deulcommezun.net sitesine girerek CV'lerini doldurabilirler. Böylelikle Deulcom Kariyer (www.deulcommezun.net) sitesine üye olan ilgili sektörlerdeki firmalar; mezunların CV'lerine ulaşır ve uygun adayları görüşmeye davet ederler. Aynı zamanda Deulcom International bu CV'leri ilgili sektörlere yönlendirir. Deulcom International yılların birikimi ile oluşturduğu Know-how'ını Türkiye'de ilk defa online işe yerleştirme merkezi ile hem mezunları ile, hem de sektörlerle ücretsiz olarak paylaşmaktadır. Böylelikle binlerce Deulcom International mezunu gibi sizlerin de kısa zamanda seçkin ve doğru firmalarda işe başlamanız hedeflenmiştir.

Lütfen www.deulcomkariyer.com sitesini ziyaret ederek demo eğitim programını izleyin.

MEZUNLARIN ÇALIŞMAYA BAŞLADIKLARI OTELLER

Bugüne kadar birçok Deulcom International otel işletmeciliği mezunu İşe Yönlendirme Merkezi çalışmaları ile çeşitli otellerde, tatil köylerinde işe yerleşmiş olup, www.deulcom.com.tr sitesinden referans listemize ulaşabilirsiniz.

SINAVLAR

Deulcom International'da otel işletmeciliği eğitim programına katılan kursiyerlerin performansları eğitim süresi içinde her bir kurs için 2 ara sınav ve 1 final sınavıyla değerlendirilir. Yapılan 2 ara sınavın %40 ile final sınavının %60 ortalaması alınarak bir sonraki eğitime geçiş notu hesaplanır. Kursiyerler tüm eğitimlerini tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan ve aldıkları tüm eğitimleri kapsayan final sınavına girerler. Kursiyerlerin bu sınavlara katılabilmesi için derslere en az %80 katılım göstermesi gerekmektedir. Sınavların amacı, kursiyerlerin eğitimini aldığı meslek için eksiklerini tespit etmek ve giderilmesi yönünde çalışmalar yapılmasını sağlamaktır.

EĞİTİM SONUNDA ALACAĞINIZ SERTİFİKALAR VE ÖNEMİ

· Tüm eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler "Deulcom International İşletme Sertifikası" almaya hak kazanırlar.

· Eğitim tamamlandıktan sonra girecekleri Milli Eğitim Bakanlığı sınavında da başarı gösteren kursiyerler, kendilerine özel öğretim kurumlarında eğitmenlik hakkı kazandırarak ve iş başvurularında ön plana çıkmalarını sağlayacak "Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Otel İşletmeciliğiSertifikası"nı alırlar.

· İngilizce hazırlık programına katılan kursiyerler, uluslararası düzeyde geçerli olan ve yabancı dil seviyesini en belirgin şekilde gösteren, London Chamber Of Commerce and Industry "LCCI İngilizce Sertifikası" nı sınav harcı yatırarak alma imkânına sahiptirler.

Gerek Deulcom International, gerek MEB Otel İşletmeciliği, gerekse LCCI İngilizce Sertifikaları yurt içinde ve yurt dışında sektörlerin öncelikli tercihidir.

*Deulcom International Sertifikası Otel İşletmeciliği Eğitim Programı için, alınan tüm eğitimleri kapsayacak şekilde düzenlenmektedir.

BU KURSLA BERABER ALINMASI ÖNERİLEN PROGRAMLAR

Otel işletmeciliği eğitim programı bir akademik yıl süren ve sadece meslek eğitimlerini içeren paket bir programdır. Bu programa katılmak isteyen kursiyerlere tavsiyemiz, işe alım sürecinde yapılacak ingilizce mülakatları başarıyla geçebilmeleri için ingilizce hazırlık sınıfına katılarak, mevcut seviyelerini daha da ilerletmeleridir. İngilizce hazırlık sınıfına katılan kursiyerler, aynı zamanda 2 hafta Malta'da conversation eğitimi almaya hak kazanacaklar. Böylelikle eğitimlerini uluslararası geçerli ingilizce sertifikası ile desteklerken, "Living English" programı ile yaşayarak ingilizce öğrenme imkanı bulacaklar.

PROGRAMI TAMAMLADIĞINIZDA EDİNECEĞİNİZ UNVANLAR NELERDİR?

Otel işletmeciliği eğitim programını tamamlayan kursiyerler, otellerin tüm departmanlarında çalışabilecek yetkinliğine sahip olurken aynı zamanda, ön büro sorumlusu, yiyecek&içecek sorumlusu, pazarlama satış sorumlusu, insan kaynakları sorumlusu gibi unvanlara da sahip olurlar. Ayrıca mezunlar gerekli sektör tecrübesini kazandıktan sonra Deulcom International'dan almış oldukları Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı Otel İşletmeciliği Sertifikası ile özel öğretim kurumlarında, eğitmen olarak atanma şansına sahip olurlar.

ÇALIŞACAĞINIZ ŞİRKETLERE KATKILARINIZ NELER OLACAK?

Eğitimlerini, birebir sektör çalışanlarından almış olan kursiyerler, kazandıkları iş disiplini ve eğitmenlerin kişisel deneyimlerini de birikim edinerek çalıştıkları şirketlerdeki konumlarına çabuk adapte olur ve kısa zaman içinde başarı göstermeye başlarlar. Her şeyden evvel otellerin insan kaynakları departmanları; ingilizce bilen, bilgisayar kullanabilen, pazarlama, halkla ilişkiler, toplam kalite eğitimleri almış, yurt dışında dil eğitimi alarak ingilizcesini desteklemiş personele ihtiyaç duyarlar. Özellikle hizmet sektöründe, hizmet kalitesinde ana belirleyici unsurun personelin eğitim kalitesi olduğu göz önüne alınırsa, Deulcom International mezunlarının otelcilik sektörüne katkısı çok açıktır.

BU EĞİTİMİ NEDEN DEULCOM INTERNATIONAL'DA ALMALISINIZ?

Deulcom International, yılların birikimini sizinle paylaşan öncelikli adres olarak, turizm sektörüne tam donanımlı personel yetiştiren, en fazla mezun veren ve en köklü deneyime sahip olan tek eğitim kurumudur. Bu sayede binlerce Deulcom International mezunu şimdiye kadar, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok yerli ve yabancı otel işletmesinde çalışma imkânı bulmuştur.

PROGRAMLAR VE ÖDEME ŞEKİLLERİ

Program ücretleri ve ödeme koşullarıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Deulcom International Eğitim Noktalarından edinebilirsiniz.

En az lise mezunu, İnsan ilişkilerinde başarılı olan, Değişik coğrafyaları ve kültürleri tanımak isteyen, Tek düze olmayan bir meslek isteyen, Yaratıcı kişiliğini geliştirmek isteyen, tüm adaylar otel işletmeciliği eğitim programına katılabilirler.
Eğitim programı 540 dersten oluşmakta ve yaklaşık 8 ay sürmektedir.
Deulcom International düzenlemiş olduğu, otel işletmeciliği eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlerini, otellerde üst düzey yönetici olarak istihdam edilecek şekilde yetiştirmeyi amaç edinmiştir.
Deulcom International www.deulcom.com.tr

Tur Operatörlüğü Eğitim Programı

* MESLEĞİN GENEL TANIMI

Turizm sektörünün en önemli kollarından biri de tur operatörlüğüdür. Bir tur operatörü, tur organizasyonunda, kalınacak otellerin belirlenmesi, kullanılacak ulaşım yolunun tespit edilmesi, günlük gezi planlarının çıkarılması, gazeteye verilecek ilan sayısı ve boyutunun tasarlanması, tur maliyetlerinin çıkarılması, tur satış organizasyonlarının yürütülmesi, vize prosedürleri,

seyahat için gerekli tüm sigorta takibinin yapılması ve seyahat planının başından sonuna dek tüm detaylarının planlanması aşamalarında aktif rol oynar. Kısacası düzenlenecek olan turun, her türlü detayından sorumludur.

* EĞİTİM PROGRAMININ İÇERİĞİ

Deulcom International, tur operatörü olarak çalışmaya başlayacak olan adayları profesyonelce yetiştirmeyi hedeflemektedir. Eğitim içeriği uygulamaya dönüktür ve tüm egzersizler bilginin kullanılmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Hem teorik hem de pratik olarak sektöre yönelik temel birikimler edinilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak 2 program geliştirilmiştir.

1. Standart Eğitim : 80 ders süren ve tur operatörlüğü eğitimini içeren, ingilizce seviyesi iyi düzeyde olan adaylara yönelik hazırlanmış bir eğitim programıdır.

2. İngilizce Ağırlıklı Tam Yıl Tur Operatörlüğü Eğitimi: 540 ders süren, ingilizce Hazırlık, mesleki ingilizce, bilgisayar, tur operatörlüğü ve Malta'da 2 hafta conversation eğitimlerini içeren, ingilizcesi olmayan veya ingilizce seviyesini geliştirmek isteyen adaylara yönelik hazırlanmış bir akademik yıl süren eğitim programıdır.

* UYGULANAN EĞİTİM TEKNİKLERİ

Katılımcılar eğitimleri boyunca, bireysel gelişimlerine ve kariyer planlamalarına katkıda bulunmak amacıyla, sektörün önde gelen isimlerinden meslekleriyle ilgili dikkat etmeleri gereken konular hakkında seminer alır, uygulama gezilerine katılırlar. Bu uygulama gezilerinde, derste edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikte uygularken, ayrıca Tur Operatörlerini çalışma ortamlarında gözlemleme imkânı bulurlar. Teorik bilgilerin aktarımı, iletişimsel eğitim teknikleri, projeksiyon cihazlarının kullanımı ile desteklenir. Böylelikle katılımcılar Deulcom International'da sadece teorik değil aynı zamanda pratik eğitim alma imkânına sahip olurlar. Program belirlenen eğitim materyalleri ile yapılmakla beraber kursiyerlerin bir tur organize etmek için gerekli pratikliği kazanmaları hedeflenir. Her detayı düşünmeleri için alıştırmalar yapılır. Derslerde kişiler çeşitli ülkelere tur organizasyonu ile ilgili deneysel çalışmalar, uygulama projeleri ile pratik yaparlar.

* DEULCOM INTERNATIONAL ÖĞRETİM KADROSU

Deulcom International, formasyon seminerleri almış, yenilikleri takip eden, kendisini sürekli geliştiren, teorik bilginin yanı sıra uygulamaya ve pratik çalışmaya önem veren profesyonel öğretim kadrosundan oluşur.

* EĞİTİM MATERYALLERİ

Eğitim Deulcom International'ın uzman öğretim kadrosu tarafından hazırlanmış olan "Tur Operatörlüğü" ders notlarıyla verilir. Hazırlanan eğitim materyali kursiyerlerin rahatlıkla ve zevkle takip edecekleri eğitim dizaynına sahip olup, özelikle her ünite sonundaki kısa egzersizlerle bilgiler sürekli pekiştirilmektedir.

İngilizce bölümünde Oxford University Press tarafından hazırlanmış olan Clockwise Eğitim Setleri kullanılmaktadır. Eğitim kitapları kursiyerlerin 4 ana becerilerini (konuşma, dinleme, yazma, okuma) geliştirmeye yönelik hazırlanmıştır. Ayrıca eğitim seti seviyeye uygun hikâye kitabı ve CD'lerle desteklenmektedir.

Lütfen İngilizce kursu ile ilgili detaylı bilgi için Yabancı Diller bölümüne bkz.

Program ücretine dâhil olan tüm eğitim materyalleri, eğitimler başladığı gün kursiyerlere verilmektedir.

* HANGİ ALANLARDA İŞ BULABİLİRSİNİZ?

Seyahat acenteleri tur operatörlerinin en önemli çalışma alanıdır. Acentelerin yurt içi ve yurt dışı operasyon departmanları, satış, pazarlama bölümleri tur operatörünün çalışabileceği departmanlardır. Ayrıca mezunlar değişik sektörlerden firmaların organizasyon departmanlarında da görev alabilirler. Tüm bunların yanı sıra Deulcom International'dan mezun girişimci ruha sahip Tur Operatörleri kendi seyahat acentelerini açabilirler.

* STAJ ÇALIŞMALARI

Milli Eğitim Bakanlığı sınavında başarı göstermiş tur operatörü adayları seyahat acentelerinde veya değişik sektörlerden firmaların organizasyon departmanlarında staj yapma imkanına sahip olabilirler. Böylece aldıkları bu teorik eğitimi uygulama imkanı ve özgeçmişlerini güçlendirme, kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Staj çalışmalarına ingilizce, mesleki eğitim ve bilgisayar bölümlerine ilişkin tüm not ortalamaları 75 ve üzerinde olan adaylar kabul edilir.

* İŞE YÖNLENDİRME MERKEZİ ÇALIŞMALARI

Katıldıkları eğitim programını başarıyla tamamlayan mezunlar, www.deulcommezun.net sitesinde kişisel bilgilerini doldurarak "İŞ KAZANDIRAN GÖRÜŞMELER" Online Eğitim Programına giriş şifresi alırlar. Mezunlar, aldıkları bu şifre ile Deulcom International İş Kazandıran Görüşmeler Online Eğitim Programını zaman ve mekân sınırlaması olmadan takip edebilirler. Bu eğitimde, interaktif örneklerle zenginleştirilmiş; Doğru Özgeçmiş ve Ön Mektup Hazırlama, İş Görüşme Soruları ile Başa Çıkabilme Teknikleri, Uygun Kıyafet Seçimi, Doğru Beden Dili Kullanma gibi konular yer almaktadır. Bu eğitim sonunda 3 aşamadan oluşan, online sınavları başarıyla tamamlayan mezunlar www.deulcommezun.net sitesine girerek CV'lerini doldurabilirler. Böylelikle Deulcom Kariyer (www.deulcommezun.net) sitesine üye olan ilgili sektörlerdeki firmalar; mezunların CV'lerine ulaşır ve uygun adayları görüşmeye davet ederler. Aynı zamanda Deulcom International bu CV'leri ilgili sektörlere yönlendirir. Deulcom International yılların birikimi ile oluşturduğu Know-how'ını Türkiye'de ilk defa online işe yerleştirme merkezi ile hem mezunları ile, hem de sektörlerle ücretsiz olarak paylaşmaktadır. Böylelikle binlerce Deulcom International mezunu gibi sizlerin de kısa zamanda seçkin ve doğru firmalarda işe başlamanız hedeflenmiştir.

Lütfen www.deulcomkariyer.com sitesini ziyaret ederek demo eğitim programını izleyin.

* MEZUNLARIN ÇALIŞMAYA BAŞLADIKLARI SEYAHAT ACENTELERİ

Bugüne kadar birçok Deulcom International tur operatörlüğü mezunu Türkiye'nin önde gelen yerli ve yabancı seyehat acentelerinde ve işe yerleşmiş olup, www.deulcom.com.tr sitesinden referans listemize ulaşabilirsiniz.

* SINAVLAR

Deulcom International'da tur operatörlüğü Programına katılan kursiyerlerin performansları eğitim süresi içinde 2 ara sınav ve 1 final sınavıyla değerlendirilir. Yapılan 2 ara sınavın %40 ile final sınavının %60 ortalaması alınarak sertifika notu hesaplanır. Kursiyerlerin bu sınavlara katılabilmesi için derslere en az %80 katılım göstermesi gerekmektedir. Sınavların amacı, kursiyerlerin eğitimini aldığı meslek için eksiklerini tespit etmek ve giderilmesi yönünde çalışmalar yapılmasını sağlamaktır.

Seyahat Acentelerine bir takım değişiklikler göstermekle birlikte, aranan özellikler aşağıda belirtilen şekildedir: En az lise mezunu olan, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi yabancı bir dili iyi derecede bilen, (İkinci dil tercih sebebidir.) Sosyal yönü kuvvetli olan, Yukarıdaki şartlara uygun tüm adaylar bu eğitim programına rahatlıkla katılabilirler.

Eğitim programı 80 dersten oluşmakta ve yaklaşık 3 ay sürmektedir.

* EĞİTİM SONUNDA ALACAĞINIZ SERTİFİKALAR VE ÖNEMİ

· Programda başarılı olan kursiyerler "Deulcom International Sertifikası" almaya hak kazanırlar.

· Eğitim tamamlandıktan sonra girecekleri Milli Eğitim Bakanlığı sınavında da başarı gösteren kursiyerler, kendilerine özel öğretim kurumlarında eğitmenlik hakkı kazandırarak ve iş başvurularında ön plana çıkmalarını sağlayacak "Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Tur Operatörlüğü Sertifikası" nı alırlar.

· İngilizce ağırlıklı tam yıl tur operatörlüğü programına katılan kursiyerler yukarıda belirtilen sertifikaların dışında turizm sektöründe CRS (Computerised Reservation Systems) referansı olarak önemli bir yer tutan "Milli Eğitim Bakanlığı onaylı CRS/Bilgisayarlı Rezervasyon Sistemleri Sertifikası"nı da alırlar. Bu sertifika sektöre adım atmak, kariyer yapmak isteyen tüm profesyonel turizmciler için bir referans niteliğindedir.

· İngilizce ağırlıklı tam yıl tur operatörlüğü programına katılan kursiyerler, uluslararası düzeyde geçerli olan ve yabancı dil seviyesini en belirgin şekilde gösteren, London Chamber Of Commerce and Industry "LCCI İngilizce Sertifikası" nı sınav harcı yatırarak alma imkânına sahiptirler.

Gerek Deulcom International, gerek MEB Tur Operatörlüğü ve CRS/Bilgisayarlı Rezervasyon Sistemlerisertifikası, gerekse LCCI İngilizce Sertifikaları yurt içinde ve yurt dışında sektörlerin öncelikli tercihidir.

Deulcom International www.deulcom.com.tr